Okey Oyna

4.5 (19 Değerlendirme)

Okey Oyna Nasıl Oynanır?

Okey oyunu, 4 kişi ile oynanmaktadır. Oldukça keyifli ve eğlenceli bir oyun sizleri bekliyor. Herkesin taşları koymak için kendisine ait ön tarafında ıstakası bulunmaktadır. El başladığında üzerinde sayılar bulunan taşlar belirli bir sırayla dağıtılır. Bu dikdörtgen şeklinde renkli ve üzerinde rakamların bulunduğu taşlara okey taşı denilmektedir.
Okey oynamak için 4 adet ıstaka ve 106 adet taşa ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu taşlardan el başladığında herkese 14 tane dağılıtılır (ilk ele başlayacak olan yarışmacıya 1 adet fazla taş verilir ve bu taşı yerden bir taş çekmeden atmak zorundadır). Okey taşlarını ıstakanıza dizdikten sonra seri yapma işlemine geçilir. Bunun için her el rakibinizin attığı taş kontrol edilir eğer işinize yaramıyor ise ortadan bir taş çekilir ve yine size lazım olmayan bir taş sağ tarafınızdaki oyuncuya atılır. Amacınız oyun kurallarrına göre tüm taşları dizmeyi başarmak ve elinizde kalan son taşı orta kısıma atarak ilk olarak bitmektir.
Okey Oyunu'nu kazanmak için 2 farklı taş dizilimi bulunmaktadır. 1.si Okey taşlarını sırasıyla dizimdir. Örneğin: 1,2,3,4 (Bu Bir Perdir) Bitmek için 14 taşı per haline getirmeniz gerekmektedir, yada Kırmızı 3, Sarı 3, Siyah 3, Mavi 3 şeklinde aynı sayıları farklı renklerle bir araya getirmelisiniz. 2. Seçenek ise 7 adet çift biriktirme durumudur. Buna örnek vermek gerekir ise aynı renkte Sarı 2 - Sarı 2 şeklinde 7 farklı çift bulmanız lazım. Aslında çok daha fazla oyun detayı bulunmakta olup bunları en ince ayrıntısına kadar öğrenmek için Okey Oyna maya başlayarak deneyimleyebilirsiniz.
Ana Sayfa » Beceri Oyunları » Okey Oyna

Oyun Tuşları Nelerdir?

fare
oyna